Przed przeprowadzką do Japonii w 2000 roku dwukrotnie odwiedzałem ten uroczy kraj. Miałem wtedy okazję objechać go wzdłuż i wszerz i zapamiętałem pewne ciekawostki motoryzacyjne, o których wspominali często moi gospodarze.
Otóż, ceny samochodów w Japonii są bardzo przystępne. Natomiast opłaty za ich coroczny przegląd techniczny zwany po japońsku shaken (車検, しゃけん) niestety nie. Gospodarze wyceniali koszt shaken na 100 000 do 200 00 yen 円 (wymawiać EN), lub więcej. Wiedziałem też, że w Japonii można bez trudu nabyć mało używany samochód w idealnym stanie za 200 000 do 350 000 円. Dlatego, gdy po przeprowadzce postanowiłem nabyć samochód popadłem w rozterkę. Było mnie stać na samochód, ale z shaken miałbym kłopot.
Postanowiłem zatem wzbogacić swoją wiedzę na temat tego drugiego i skontaktowałem się z Kolegą z pracy. Gdy wyjawiłem mu moje obawy spojrzał na mnie ze zdziwieniem i oświadczył, że shaken kosztuje około 1500 円. Tym razem, ja się zdziwiłem. Powiedziałem mu co na ten temat wielokrotnie słyszałem od jego rodaków. Skwitował tę informację zwięźle: większość moich rodaków nie wie jak można zrobić shaken za 1500 円. Następnie wyjaśnił mi o co chodzi. Sprawa była rzeczywiście prosta.
Mianowicie, przeciętny Japończyk, kontaktuje się ze sprzedawcą, od którego kupił samochód. Tenże śpieszy ochoczo z pomocą i przyjeżdża z lawetą, ładuje na nią pojazd klienta i odjeżdża w siną dal. Na szczęście nie na zawsze. Przeciwnie. Wraca po kilku dniach wioząc na lawecie zabrany wcześniej samochód plus uaktualniony dowód rejestracyjny, potwierdzenie dokonanego przeglądu i naturalnie fakturę za wykonane usługi. Jak się domyślacie, ta ostatnia (w zależności od rodzaju pojazdu) opiewa na kwotę 100 000 円 lub większą. Właściciel samochodu opłaca wymaganą kwotę gotówką umieszczoną w eleganckiej kopercie. Do niedawna, w Japonii większości opłat dokonywało się wyłącznie gotówką. Napiszę o tym szerzej innym razem.
A teraz wyjaśnię co po odebraniu samochodu czynił sprzedawca:
Faktura dostarczana przez sprzedawcę zawierała rzetelne informacje na temat kosztu odbioru i zwrotu pojazdu, zakupionych części, ich wymiany plus 1500 円 za przegląd techniczny. Teraz rozumiecie, dlaczego przeciętny Japończyk tak słono płaci za shaken. Jestem też pewien, że rozumiecie, jak można zredukować koszt tegoż. Osobom słabo obeznanym z motoryzacją wyjaśniam, jak można to zrobić:
*Jeżeli w czasie przeglądu okaże się, że coś nie działa, należy:
Przez 19 lat spędzonych w Japonii stosowałem z powodzeniem zaleconą przez Kolegę metodę zrobienia shaken! Spotykałem setki Japończyków, z którymi dzieliłem się wiedzą na ten temat. Każdy z nich był nią zaskoczony i często uznawał ją za fake news. Zdarzali się jednak tacy, którzy mi uwierzyli i zastosowali się do mojej porady. Dzięki temu zdobyłem wielu nowych przyjaciół.
© Alfred E. Szmidt, 2019.
by © Alfred E. Szmidt