Niewinny miecz katana


Jestem pewien, że wszyscy słyszeliście o japońskim mieczu zwanym katana . Być może, słyszeliście też o jego nieodstępnym towarzyszu zwanym wakizashi 脇差oraz o przodku obu z nich, zwanym tachi 太刀. Oprócz powyższej trójcy, japońska rodzina broni siecznej miała wielu innych członków.

Przypuszczam, że wielu z Was, oglądało jakiś japoński lub amerykański film, w którym miecz katana był używany w celach morderczych np. Siedmiu Samurajów, Kill Bill. Jakiś czas temu, jeden z moich japońskich uczniów i przyjaciół powiedział mi, że moja (i pewnie Wasza) znajomość przeznaczenia katana i wakizashi jest błędna! Praktycznie wszystkie źródła, z których korzystałem: filmy fabularne (japońskie też), seriale i inne programy telewizyjne np. NHK (= japońska telewizja), Discovery, National Geographic itd. pokazują i gloryfikują mistrzostwo samurajów w posługiwaniu się mieczem katana w celach zaczepnych, morderczych i obronnych. Czyli mówiąc prościej, biegłość tychże w próbach pozbawiania zdrowia lub życia swych oponentów. Zdaniem mego japońskiego przyjaciela opisane powyżej sposoby posługiwania się mieczem katana mają niewiele wspólnego z prawdą.

Jego zdaniem:

  1. Prawdą jest, że każdy prawdziwy samuraj posiadał miecz katana.
  2. Prawdą jest, że często (lecz nie zawsze) samuraje używali go w pojedynkach. W pojedynku pomiędzy Musashi Miyamoto i Kojirō Sasaki, ten pierwszy pozbawił życia tego drugiego używając drewnianego wiosła!
  3. W pozostałych sytuacjach, samuraje UNIKALI używania miecza katana. Szczególnie gdy, mógł kogoś pozbawić życia.
  4. Najczęściej, samuraje uśmiercali swych przeciwników za pomocą łuku yumi (napiszę o nim, gdy czas pozwoli) lub oszczepu sōjutsu, o którym też kiedyś napiszę.
  5. Krótko mówiąc, miecz katana był symbolem samuraja a nie śmiercionośnym narzędziem!

Jeśli to prawda, to wspomniane wcześniej źródła podają bujdę na resorach!

Ze względu na słoną cenę, nie jestem posiadaczem autentycznego miecza katana. Potencjalnych nabywców, odsyłam do jednego z wielu sklepów, w których można go nabyć: Samurai Store. Jednak z dumą donoszę, że posiadam jego autentyczną część zwaną tsuba (fotka poniżej) pochodzącą z epoki Edo. Podarował mi ją mój inny przyjaciel. Miał sklep, w którym polerował i ostrzył oryginały (poszukuję fotek).

© Alfred E. Szmidt, 2017.

by © Alfred E. Szmidt