Miałem zamiar napisać o japońskim zbożu, ale się rozmyśliłem. Naturalnie, nie znaczy to wcale, że o nim nie napiszę. Pisałem wcześniej o różnych, czasem nieco dziwnych, upodobaniach Japończyków. Niektóre z nich dotyczyły samochodów. Jak na pewno wiecie, w Japonii obowiązuje ruch lewostronny. Dlatego, w większości pojazdów kursujących po japońskich drogach kierownice umieszczone są po prawej stronie (RHD = right hand drive) .
Jednak wielu zamożnych Japończyków posiadających europejskie samochody (mam tu na myśli wszystkie kraje Europy z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, gdzie podobnie jak Japonii, obowiązuje ruch lewostronny) wybiera pojazdy z kierownicami umieszczonymi po lewej stronie (LHD = left hand drive). Przypuszczam, że ten wybór jest wynikiem chęci podkreślenia europejskiego pochodzenia ichnich pojazdów. Wspomniany powyżej obyczaj jest powszechnie akceptowany przez japońskie Władze. Jako dowód przytaczam fakt, że kierowcy wjeżdżający na japońskie autostrady mogą uiszczać opłatę za wjazd po obu stronach bramki wjazdowej. Ale, do rzeczy!
Jadąc dziś do domu minąłem samochód marki Morris Mini produkcji brytyjskiej mający kierownicę po LEWEJ stronie!!! Na zadku wspomnianego Morrisa Mini dostrzegłem powszechnie znaną w Europie naklejkę: GB. Corpus delicti poniżej. Konia z rzędem (lub bez), temu kto mi wyjaśni, dlaczego Brytyjczycy eksportują do Japonii, wersję LHD, gdzie jak napisałem obowiązuje ruch lewostronny, przeznaczoną dla większości krajów świata, w których obowiązuje ruch prawostronny.
Gdy mieszkałem w Szwecji, gdzie od 1967 roku obowiązuje ruch prawostronny, wybrałem się kiedyś z rodziną samochodem do Wielkiej Brytanii. Po dotarciu do kraju zwanym kiedyś Albion musiałem natychmiast nakleić na reflektory czarne zaślepki, aby nie oślepiać nadjeżdżających z przeciwka pojazdów. Prowadzę pojazdy mechaniczne od bardzo dawna, ale przyznam, że jazda samochodem LHD w ruchu lewostronnym kosztowała mnie sporo nerwów. Japończycy mają widać mocniejsze.
© Alfred E. Szmidt, 2014.